X
تبلیغات
رایتل

دل نوشته های من

نامم را پدرم انتخاب کرد و نام خانوادگی ام را اجدادم! دیگر بس است، راهم را خود انتخاب می کنم


حجه الاسلام والمسلمین نقویان در بخش پایانی برنامه‌اش که به پایان برنامه متصل شد، با اشاره به گفته احمدی‌نژاد که گفته بود در ایران هیچ‌کس گرسنه نمی‌ماند، گفت: الان آدم‌های نیازمندی داریم، به شدت آدم‌هایی داریم که برای نان شب‌شان محتاجند. آقای رئیس‌جمهور چند وقت پیش گفتند که خدا را شکر کشوری داریم که هیچ گرسنه‌ای نیست. خیلی سایت‌ها چیزهایی زدند و خود من، که حالا گرسنه نیست یعنی چه؟ این باید تحلیل شود، آقای رئیس‌جمهور هم بی‌خود حرف نمی‌زنند، بالاخره اطلاعاتی دارند و آیا همه تحقیقات شده و همه مردم {بررسی شده‌اند}. الان آدم به من می‌گوید آقا طرف آمده معذرت می‌خواهم، به خود‌فروشی تن می‌دهد. من می‌دانم فقط فقر آن را به اینجا رسانده است. فقط فقر. خوب بگویم الحمد الله خودت را فروختی خانم، الحمدالله گرسنه نیستی. خدا را شکر، خدا را شکر، یک پولی داری امشب بخوری و ببری پیش شوهر و بچه‌ات. خب آدم اشکش در می‌آید، ناراحت می‌شود، بهش فشار می‌آید در این کشور.

وی ادامه داد: یک عده از سیری دارند می‌ترکند و نمی‌دانند پول‌های‌شان را در کدام کشور و کدام جزیره خرج کنند. بعد همین کارمندهای معمولی، آمار دادند زیر یک میلیون تومان خط فقر است. حالا ببینیم کارمندهای دولت همه می‌شوند فقیر دیگر. اکثرشان حقوق‌شان چقدر است؟ من یک هفته پیش که برنامه زنده پخش نمی‌شد، کارخانه هواپیماسازی شاهین‌شهر اصفهان دعوت شده بودیم و بنده را داخل کارخانه برده بودند. من با این جوان‌هایی که مشغول کار فنی بودند و این آقا مهندس الکترونیک بود، گفتم خب شما که همه ازدواج کردید که گفت، حاج آقا ازدواج کجا، اینا اکثراً مجردند. گفتم: مجرد بودید من را آوردید، برویم الان بلا نازل می‌شود. جوان‌های به این خوبی و خوشگلی، مهندس هم که هستید، کار هم که دارید، چرا زن نمی‌گیرد. گفت حاج آقا فکر می‌کنید حقوق ما چقدر است؟ گفتم حداقل بالای دو سه میلیون تومان. گفت با اضافه کار و سختی کار و کارانه و تخصص به پانصدهزارتومان نمی‌رسد. در صنعت هواپیماسازی. گفتم جدی میگی. گفت بله حاج آقا. من خیلی ناراحت شدم که خب بالاخره این چه‌جوری باید زن بگیره. گفت من فقط سیصدهزارتومان باید اجاره‌خانه بدهم، آن وقت با دویست هزار تومان می‌توان دختر مردم را بگیرم بیاورم؟ بله من نیاز دارم، خودم هم به سختی در این فضای آلوده پاکدامنی‌ام را حفظ می‌کنم. خب آدم ناراحت می‌شود.

نقویان متذکر شد: لذاست که میگه بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم / فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم. یک همت جمعی می‌خواهد و الان هم شما می‌دانید که گر و گر به مجموعه‌های خیریه ما در کشور اضافه می‌شود. گر و گر کمیته امداد امام چاق و چله‌تر می‌شود. یعنی چه؟ یعنی فقر بیشتر می‌شود دیگر. آمار سرقتی که دارند می‌دهند، بخشی برای فقر است. حالا بخشی برای انسان‌های جانی بالفطره است که اصلا کارشان سرقت و قاچاق شده است و برای اجانب هم کار می‌کنند اما همه که اینجور نیستند. یکی از دوستان مسئول و با اطلاع به من می‌گفت، آمده در خانه طرف، فقط رفته سر یخچال و مواد یخچال را خالی کرده و یک کاغذ گذاشته که من زن و بچه‌ام یک ماه است که میوه و گوشت نخورده‌اند و چاره ندارم. آدم ناراحت می‌شود.

در این بخش مجری با تغییر مسیر بحث عنوان کرد: حاج آقای نقویان حالا من کار ندارم که حکومت و دولت و اینا ولی احساس می‌کنم که ماها هم کم‌کاری می‌کنیم و حتماً نباید بنشنیم و منتظر باشیم برایمان کار شود. یعنی قطعاً در بین اطرافیان ما کسانی هستند که می‌شناسیم که اینجوری محتاجند ولی خودمان پا روی پا می‌گذاریم. که نقویان در پاسخ گفت: همین است. آن وقت بعد هم ببنید یک عده الان گلیم خودشان را از آب بیرون می‌کشند و می‌گویند حاج آقا من چه دارم صدقه بدهم. نه تو هم باید بدهی. هرچقدر می‌توانی و به تناسب آن چیزی که داری. قرآن می‌فرماید: «والذین فی اموالهم حق معلوم للسائل والمحروم» می‌گوید آدم متدین اصلاً برنامه‌ریزی می‌کند در اموالش که یک بخشش برای بدتر از خودش است. مثلاً فرض بفرمایید من برنامه‌ریزی می‌کنم که یک پراید قسطی خریدم. من دیگه چیزی ندارم. می‌گویم خدایا من چیزی ندارم اما یک بخشی از درآمدم را می‌دهم به آنها. خدا یک گشایشی در کارها ایجاد می‌کند… .

گفتنی است، متن صحبت‌های حجت الاسلام نقویان به صورت سانسورشده و ناقص بر روی وب‌سایت رنگ خدا قرار گرفته و برخلاف روال معمول، تاکنون فایل صوتی این صحبت‌ها نیز بر روی این سایت قرار نگرفته است. این در حالی است که در صورت بیان این مشکلات مردم که غیرقابل انکار و پوشاندن نیز نیست، از سوی روحانیون موجه، شاهد تحکیم بیش از اکنون، جایگاه روحانیت در میان توده مردم خواهیم بود و از آن حیث انتظار می‌رود حداقل فضا برای بیان این نقدها از لسان روحانیون روشن ضمیر در سیما فراهم شود.

منبع

نوشته شده در 1390,04,16ساعت 07:18 ب.ظ توسط محمود آگاه نظرات (0)


 Design By : Pichak